/Historia artykułów papierniczych

Historia artykułów papierniczych

Codziennie korzystamy z artykułów papierniczych. W ostatnich latach ze względu na ekologię bardzo popularne stały się torby papierowe na zakupy. Robiąc zakupy stykamy się z wyrobami opakowanymi w pudełka wykonane z papieru. W domu również korzystamy z dużej ilości różnego rodzaju papieru między innymi z papieru śniadaniowego, toaletowego, zeszytów czy bloczków na zapiski. Również nasze dzieci chodzące do szkoły używają codziennie artykułów wykonanych z papieru. A czy zastanawialiście się kiedyś skąd się wziął papier? Kto go wynalazł i gdzie?

Wynalezienie papieru

Kartka papieru- chyba każdy z nas wie jak ona wygląda, ale skąd się wzięła tego nie wie wielu z nas. Początki papieru sięgają roku około 105 naszej ery, w którym to Chinczyk Cai Lun mył jedwabną watę. Nalot, który pozostał po myciu, gdy wyschnął stworzył materiał do pisania czyli papier.

Do Polski papier trafił dopiero w piętnastym wieku. Pod koniec tego wieku w naszym kraju, koło Krakowa powstała pierwsza papiernia. Obecnie do produkcji papieru używa się włókien naturalnych głównie celulozowych a papier produkuje się masowo. Kiedyś wytwarzało się go w pojedynczych arkuszach na metalowych lub bambusowych sitkach. Papier można podzielić ze względu na jego grubość na bibułkę, papier właściwy, karton oraz tekturę. Papier wykorzystuje się do produkcji artykułów papierniczych. Czym one są?

Artykuły papiernicze

Jak sama nazwa mówi artykuły te stworzone są głównie z papieru. Do najbardziej popularnych materiałów papierniczych należy zaliczyć zeszyty, papier ksero, notatniki, książki czy teczki wiązane kolorowe.

Produkty z papieru można by jeszcze wymieniać długo, bo przeciez na co dzień korzystamy z nich. Popularny papier ksero bez którego nie może pracować żadne biuro, czy teczka wiązana a4 kolor służąca do przechowywania ważnych dokumentów to najbardziej popularne artykuły wykonane z papieru. Zastanówmy się zatem jak dziś wyglądałoby nasze życie bez papieru i jak ważny jest to wynalazek, bo przecież papier jest niezbędny w codziennym życiu.