/Plusy i minusy samochodów elektrycznych

Plusy i minusy samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne istniały praktycznie od początku istnienia motoryzacji.Pierwszy powóz elektryczny powstał w Szkocji w latach 30-tych XIX wieku. W późniejszych latach pojawiły się na całym świecie . Do momentu pojawienia się silnika spalinowego na początku XX wieku, auta elektryczne królowały na drogach całego świata. Obecnie zaś samochody te powracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Częścią auta napędzanego elektrycznie jest silnik, który w niczym nie przypomina ten z XIX wieku. Silniki obecnie mają dużo lepsze parametry, które pozwalają szybciej jeździć i na dużo dalsze odcinki na jednym ładowaniu. W samochodach elektrycznych wystepują akumulatory. Są one bardzo ważną częścią takiego auta, bo dzięki nim można przemieszczać się na różne odległości. Energia, która jest skumulowana w akumulatorze, przekazywana jest do silnika a stamtąd do kół. Oprócz tego samochód taki wyposażony jest w kontroler, który jest odpowiedzialny za to, aby z akumulatorów do silnika popłynęła energia o odpowiedniej mocy. Gwarantuje to właściwą prędkość i osiągi pojazdu.

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Obecnie coraz większą uwagę poświęca się wyczerpywaniu surowców naturalnych- gazu ziemnego czy ropy naftowej. Wśród ludzi również z roku na rok wzrasta świadomość w kwestii ochrony środowiska. Świadczą o tym zmiany w prawie, technologii czy uwaga skierowana na samochody elektryczne. Podstawową zaletą auta elektrycznego jest to, że jest on tańszy w eksploatacji niż samochód spalinowy. Naładowanie silnika elektrycznego jest tańsze niż paliwo. Ładowanie akumulatorów w nocy jeszcze bardziej obniża koszty eksploatacji. Oprócz tego samochody te pracują o dużo ciszej i są przyjazne dla środowiska. Mniej zanieczyszczają powietrze niż samochody spalinowe. Nie wymagają regularnej wymiany olejów silnikowych. Samochód elektryczny jest prostszy w konstrukcji a zastosowanie takiego napędu powoduje, że jest on łatwiej sterowalny. Ryzyko awari w takim silniku jest znikome, co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji. W samochodach tych ciekawe jest to, że podczas hamowania silnik potrafi odzyskać prąd, bo zachowuje się wówczas jak prądnica.

Jakie są wady takiego auta?

Podstawową wadą tego samochodu jest cena. Jest ona dużo wyższa niż samochodu spalinowego. Stosunkowo niski jast wciąż czas pracy silnika na naładowanej baterii, co wymusza częste ładowania. Niestety punktów ładowań w Polsce mamy bardzo mało. A co z samym ładowaniem?Nalanie benzyny do baku to kwestia paru minut. Ładowanie baterii musi potrwać kilka godzin i przez ten czas nie możemy podróżować. Przy bardzo niskich temperaturach np. – 20 stopni, pojemność akumulatorów spada o 50%. Zbyt wysoka cena samochodu elektrycznego powoduje, że nie jest to dla nas żadna oszczędność. Warto jednak pamiętać, że przemysł samochodowy się rozwija iw niedługim czasie samochody te opanują nasze ulice. Obecnie pojazdy te są dla osób, które chcą być ekologiczne a dla poprawy jakości powietrza zrobią wszystko nie patrząc na koszty.