/Panele fotowoltaiczne – czy warto zakładać?

Panele fotowoltaiczne – czy warto zakładać?

W ostatnich latach na dachach domów, budynków pojawiły się solary czyli panele słoneczne.Jest to dobry sposób na wykorzystanie słońca do pozyskiwania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. W stosunku do konwencjonalnych źródeł energii pozwalają one na ogromne oszczędności i wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Co to jest fotowoltanika i czym się zajmuje?

Przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną zajmuje się dziedzina nauki zwana fotowoltaniką. Zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne są obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem na wykorzystanie promieniowania słonecznego, które padając na na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują powstawanie zjawiska fotoelektrycznego. W taki sposób powstaje napięcie elektryczne i przez ogniwo fotowoltaniczne zaczyna przepływaś prąd stały. Wielkość instalacji zazwyczaj dobiera się indywidualnie do każdego budynku. Panele takie mogą być zamontowane na dachu lub na ziemi bądź na elewacji budynku. Ale to jeszcze nie koniec, żeby móc zasilać prądem urządzenia w domu musimy zamontować inwerter czyli falownik. Zmienia on prąd stały na zmienny i dostarcza informacji o wydajności zamontowanej instalacji.

Czy warto zakładać panele fotowoltaniczne?

Jesli jest dobrze dobrana i wykonana instalacja to może wytworzyć więcej energii niż będziemy potrzebowali, a rachunek za prąd może zmniejszyć się o 90%. Przy okazji takiej instalacji nie musimy płacić za przesył prądu. Oprócz tego decydując się na taką instalację możemy uzyskać dofinansowanie. Może ono wynieść nawet połowę wydatków związanych z jej montażem.