/Czy ręczne pisanie ma pozytywny wpływ na mózg?

Czy ręczne pisanie ma pozytywny wpływ na mózg?

W życiu codziennym coraz częściej każdy z nas posługuje się urządzeniami elektronicznymi. Pracujemy z komputerem lub laptopem, używamy smartfonów i telefonów podłączonych do internetu. Za pomoca tych urządzeń możemy się komunikować, załatwiać różne sprawy. Nie potrzebujemy długopisa czy pióra żeby napisać list i wysłać. Coraz mniej piszemy rcznie a coraz więcej na klawiaturze telefonu bądź komputera. Ale czy to dobrze? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają te urządzenia?

Czy powinniśmy rezygnować z pisania długopisem lub piórem?

Nie powinniśmy rezygnować z pisania ręcznego. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dzieci. Gdy rozpoczynają naukę pisania wtedy ręczne pisanie stymuluje rozwój mózgu. Dzieci uczą się rozpoznawać litery i łączą je w słowa a później w zdania. Ręczne pisanie poprawia również procesy poznawcze, pamięć, kreatywność i orientację przestrzenną. Oprócz tego ręczne pisanie podnosi poziom inteligencji. Pomaga również w nauce. Pisanie usprawnia nie tylko rękę lecz również myślenie oraz mocniej aktywuje rejon kory mózgowej odpowiedzialnej za pamięć i przyswajanie informacji.

W jaki sposób pisanie wpływa na mózg?

Robiąc notatki na wykładach odręcznie, więcej z nich zapamiętamy. Każdy uczeń wie, że pisząc
ściągi szybciej się uczy do sprawdzianu. Pisanie ręczne kształtuje mózg a pisząc na klawiaturze wiadomości szybciej uciekają z głowy. Wiem, że żyjemy w czasach w których umiejętność posługiawania się klawiatura jest bardzo ważna. Ale starajmy się, żeby nasze pociechy jak najpóźniej miały stycznośc z komputerem. Niech pisze ręcznie, bo to najtańszy, najlepszy trening. Wyćwiczy mózg a przy okazji nauczy się pięknie pisać. Ręczne pisanie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju. Im później dziecko zacznie używać klawiatury i myszki, tym dla jego rozwoju lepiej.